Искате ли да получавате новини от нас - за премиери, промоции и др.?

Актуални новини

МАРИЯ МИУ: ДЕТАЙЛИТЕ ДАВАТ ЗАРЯД НА КОСТЮМА И ОБРАЗА

Мария Миу е сред най-добрите румънски сценографи, многократно награждавана заради разпознаваемия ѝ почерк, изискан стил и специално внимание към детайла. Еднакво изявена на оперната и театралната сцена, тя работи и в киното, а творческата ѝ биографията включва десетки модерни и класически заглавия. По покана на режисьора Габор Томпа, Мария Миу работи за първата му постановка в България – „Както ви харесва“ от Шекспир в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна. 

За режисьора Габор Томпа това е първа постановка в България, а за Вас?

Работила съм по цял свят, но в България досега не съм била. С Габор Томпа направихме една постановка преди 40 години, но тя беше забранена заради времената, в които живеехме тогава. Във Варна е втората ми творческа среща с Габор.

Като един от най-значимите румънски сценографи и носител на множество награди, за всички тези години имате ли изградени предпочитания към определено заглавие или автор?

Да, имам, но няма да кажа кое (усмихва се). Обичам всичките си постановки, те са ми като деца. По-привързана съм към някои от тях заради енергията, която е съществувала в онзи момент, заради факта, че много добре сме работили като екип със силна връзка помежду ни. Не бих посочила заглавие, защото всъщност имам подобно усещане с всяка пиеса, по която започвам работа – всеки път започвам отначало.

СВОБОДА В АРДЕНСКАТА ГОРА

Световноизвестният режисьор ГАБОР ТОМПА пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за първата си постановка в България и работата с актьорите на Варненския драматичен театър над „Както ви харесва“ от Уилям Шекспир; Арденската гора като протест срещу несправедливото обществено устройство и утопия за бягство от рутината със съвременни препратки; играта на идентичности и възможните трагични последствия; отвореният финал на Умберто Еко, свободата в интерпретациите и зло/употребата с текста; многоликите образи на любовта и Шекспировите шутове, посветени в тайнството на сътворението и истината за празния божи трон; Съюзът на театрите в Европа в контекста на съвременното изкуство...

Предпремиера на 16 октомври, премиера на 17 октомври 2024, 19.00, Основна сцена, Драматичен театър "Стоян Бъчваров" Варна

Спектакълът "ВЕЧЕРЯ ЗА ГЛУПАЦИ" се отменя

Уважаеми зрители,
Спектакълът "ВЕЧЕРЯ ЗА ГЛУПАЦИ", обявен за днес, 19.09.24, 19:00, Основна сцена, се отменя, поради заболяване на актьор.
Ще обявим нова дата за спектакъла утре, 20.09.24, запазете своите билети.
Имате възможност също да презаверите билетите си за друг спектакъл от афиша на ДТ "Стоян Бъчваров" - Варна или да върнете билетите си на касата или сайта, от които са закупени, според съответните условия за връщане.
Срок за връщане на билети до 07.10.24 вкл..
 
ОЧАКВАЙТЕ НОВАТА ДАТА! "ВЕЧЕРЯ ЗА ГЛУПАЦИ"
 
Поднасяме своите извинения за причиненото неудобство и благодарим за разбирането! 
Драматичен театър "Стоян Бъчваров"
Театрално-музикален продуцентски център - Варна

ШЕКСПИР, КАКТО ВИ/НИ ХАРЕСВА

Актьорите на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ имат честта да работят над „Както ви харесва“ от Уилям Шекспир със световноизвестния румънски режисьор Габор Томпа, автор на над 100 театрални постановки на 4 континента, президент (от 2018) на Съюза на театрите в Европа (UTE) и артистичен директор на неговия фестивал Interferences, също директор на Унгарския държавен театър в Клуж-Напока, основател на Театралния факултет в града и ръководител на катедрата по режисура, преподавател по режисура в Театралната академия в румънския град Търгу-Муреш и Калифорнийския университет в Сан Диего.

Съюзът на театрите в Европа (UTE), основан през 1990 г. от френския министър на културата Жак Ланг и известния режисьор Джорджо Стрелер, развива международното партньорство и интелектуалния обмен в търсене на съвременна театрална естетика. В UTE членуват над 40 театри от Европа, сред тях единствена от България е Театрална работилница „Сфумато“.

ПО-БЛИЗО ДО ХРИСТОС

Режисьорът СТАЙКО МУРДЖЕВ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за постановката си във Варненския драматичен театър „Последното изкушение на Христос“ от Никос Казандзакис; за новите смисли в библейската история и смелостта да разтълкуваш нонсенса за човека като свръх и човек; за Бог, който е вертикален, но и хоризонтален: „Бездна е човекът, но бездна е и Бог“ по Ницше; за сакралната геометрия на кръста и линеарното време на човека, като едната греда на кръста; за адаптацията на литературната пищност към театралната образност и режисьорското изкушение да излезеш от зоната си на комфорт; за саможертвата и помитащите канони; за Дева Мария от смирението през състраданието до стоицизма; за Дивия гълъб и чудото, което трябва да осъзнаем...

Публикация в септемврийския брой 2024 на списание "Култура"

С„Последното изкушение“ Никос Казандзакис прави по-различен от библейския, донякъде превратен, прочит на християнството, една от най-големите философски доктрини в историята на човечеството. Вярата изглежда има нужда от съмнение...

Не мисля, че Никос Казандзакис тълкува превратно Евангелието и въобще библейската история за житието на Исус Христос. По-скоро той обогатява историята, доизбистря смислите идобавя, бих казал, принадена стойност. Като последовател и съмишленик на Ницше, той споделя неговата философска идея за Свръхчовека - този нонсенс за човека, т.е. свръх и човек, Бог и човек. Казандзакис се наема да разкаже нонсенса, наречен Богочовек, защото как може да бъдеш едновременно двата полюса - Бог и човек... И няма ли в този Богочовек един огромен конфликт... Напрежението между Бога и човека всъщност е съдържанието, есенцията на този роман.

Сложната романова тематика, която изследва постоянната борба между двете толкова противоречиви същности на човека - плътта и духа, предпоставя много изкушения за режисьора. Кои са Вашите?

Моите изкушения са винаги едни и същи. Тръгвайки към всяко представление, първото ми изкушение е да не остана в зоната си на комфорт. Винаги се стремя да изляза от нея, като балансирам средствата. Винаги започвам от нулата чисто творчески, но в същото време не забравям и багажа, който съм натрупал в годините. Опитвам се да избирам текстове, които не предполагат притопляне на някакви вече готови неща, които да нареждам и преподреждам, за да декорирам някакво представление. Да декорираш дадено представление, вместо да го създаваш, за мен няма смисъл.

„Под игото“ на сцената на Летния театър само на 20 август

Завладяващият спектакъл на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна по най-българския роман на Вазов – „Под игото“, излиза на откритата сцена на Летния театър. На 20 август варненската трупа ще пренесе публиката в трагичните и героични дни непосредствено преди Априлското въстание.

„Под игото“ е основен акцент в програмата на 103-ия сезон на Варненския театър и след премиерата си през есента на 2023 г. постановката не спира да препълва залите и да впечатлява многобройната публика. Със задачата да постави толкова емблематична творба се заема режисьорката Бина Харалампиева, която обича да посяга към свещените български романи и да ги превръща в сценични шедьоври. Логично „Под игото“ повтаря огромния успех на „Тютюн“, също в нейна режисура. Драматургичният вариант на Юрий Дачев взема най-същественото от Вазовия текст и го трансформира в постановка с концентрирано действие, което нито за миг не изпуска вниманието на зрителя. Драматизмът е наситен, но не липсва и хумор, точно както при Вазов. С образите на предосвобожденските българи варненските актьори се справят блестящо, отлично стоят в ролите на Бойчо Огнянов и д-р Соколов и гостуващите Богдан Бухалов и Иван Юруков. Носителката на „Икар“ Христина Джурова е пленителна и убедителна Рада Госпожина. Стоян Радев, също удостоен с „Икар“, ни кара моментално да възненавидим неговия Кириак Стефчов, а Веселина Михалкова е любимка на публиката в ролята си на Кака Гинка, която за пореден път разкрива яркия ѝ комедиен талант. Симеон Лютаков брилянтно влиза в образа на страхливия изменник Фратю Франгов. Силен образ на Хаджи Ровоама прави Даниела Викторова.
В сценографията на Свила Величкова костюмите са красиви и верни на епохата, а изчистеният декор подсилва ефекта им. Автор на музиката е Асен Аврамов, който включва в спектакъла изпълнения на любими български възрожденски песни. На сцената оживяват Радините вълнения, къщата на Чорбаджи Марко, черешовото топче на Боримечката, обречената любов на младите революционери. А зрителите в два часа сценично време стават свидетели на това как „в няколко дена, тайно и полека, народът порасте на няколко века“.

Несъмнено едно от най-успешните заглавия на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, „Под игото“ вълнува, трогва, напомня важните теми за свободата и достойнството и доказва, че класическите творби са винаги актуални. За по-малко от година сценичен живот спектакълът беше награден с нестихващи аплодисменти в 16 български града и номиниран за награда Варна за постижения в областта на културата.

ПО ПЪТЯ КЪМ „ПОСЛЕДНОТО ИЗКУШЕНИЕ НА ХРИСТОС“

В горещия летен юли трупата на Варненския драматичен театър интензивно репетира с режисьора Стайко Мурджев „Последното изкушение на Христос“ по романа на Никос Казандзакис. С премиерата на 2 септември 2024 г. театърът започва новия, 104-ти сезон от своето летоброене. Вървейки по предизвикателния път към „Последното изкушение на Христос“, екипът навлиза дълбоко във философската материя на романа, в търсене на верния прочит и силната сценична реализация.

Вземете Вашите билети с 20% отстъпка за

  • „ПОД ИГОТО“, реж. Бина Харалампиева, на 20.08.24/ 21:00/ Летен театър Варна!
  •  „ПОСЛЕДНОТО ИЗКУШЕНИЕ НА ХРИСТОС“, реж. Стайко Мурджев, на 02.09.24/ 19:00/ Основна сцена/ ПРЕМИЕРА!
  • И за цялата програма за месец СЕПТЕМВРИ 2024!

Билети и информация на касата на театъра +359 52 66 50 22. ????️ Резервации +359 52 66 96 80; +359 886 62 10 22.

Промоцията се отнася за спектакли на ДТ "Стоян Бъчваров" – Варна и не касае гостуващи представления. Промоцията не включва ценови категории 15 и 20 лв. и не се комбинира с други отстъпки. 

За пръв път в България ще гостува световноизвестният румънски режисьор Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа (UTE). По покана от директора на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова, той пристига в началото на юли във Варна за кастинг на Шекспировата класика „Както ви харесва“, която ще постави с екипа на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Премиерата предстои на 16 и 17 октомври 2024 г.

Драматург и преводач е Аглика Стефанова, позната като драматург на Варненския театър в различни периоди от неговото развитие. Tя е автор на Юбилейния албум за 100-годишнината на Варненския театър (2021) и преводач от френския оригинал на „Инстинктът“ – изгубената първа пиеса в историята на театъра, чиято нова постановка се превърна в една от кулминациите в юбилейната програма.

ГАБОР ТОМПА (1957, Търгу Муреш) е театрален режисьор и педагог. Повече от 30 години е директор на Унгарския държавен театър в Клуж-Напока Румъния и артистичен директор на фестивала Interferences. Завършва режисура в Букурещ през 1981 г., негови учители са Ливиу Чулей, Михай Димиу, Каталина Бузояну, основоположници на известната румънска режисьорска школа. От 1989 г. преподава в Театралната академия в град Търгу-Муреш. Основател е на Театралния факултет в Клуж-Напока и ръководи катедрата по режисура от 1991 г. Автор е на над 100 театрални постановки в Румъния, Унгария, Канада, Франция, Австрия, САЩ, Словения, Чехия, Сърбия, Англия. От 2007 г. преподава режисура в Калифорнийския университет, Сан Диего.  

От 2018 г. Габор Томпа е президент на Съюза на театрите в Европа (UTE). По този повод той изтъкна, че като президент на най-престижната театрална организация в Европа ще работи за изграждането на мостове между старите и новите ценности, укрепване на репутацията на организацията и културния обмен между театрите, които членуват в UTE.

НА ТЕАТЪР С ВАРНЕНСКИ СТИЛ ПРЕЗ ЮНИ

Tри фестивални участия и национално турне на ДT "Стоян Бъчваров"

Юни е изключително натоварен месец за екипа на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна, който наред с националното турне на хитовия „Тютюн“, представя свои продукции в два междунардни и един национален фестивал.

Спектакълът „Формата на нещата“ от Нийл Лабют на младата режисьорка Максима Боева, избран в българската селекция на 32-ия МТФ „Варненско лято“, ще има своето фестивално участие на 8 юни от 17 часа в Градската художествена галерия на Варна.

Танцово-театралният спектакъл „Свръхчовек“ н

а режисьора Васил Зафирчев по музиката на „Пролетно тайнство“ от Игор Стравински и философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека, създаден специално за Варненския драматичен театър от постановъчен екип на РС Македония, излиза за пръв път извън България, за да участва в най-големия театрален фестивал на РС Македония "Vojdan Cernodrinski" в Прилеп на 13 юни 2024 г.

Фестивалното настроение продължава на 19 юни, когато жизнерадостната „Клетка за пеперуди“ от Жан Поаре на режисьора Атанас Атанасов ще се появи на националния фестивал „Театър, обичам те“ в Хасково.

Аплодиран многократно в цялата страна, спектакълът на Бина Харалампиева „Тютюн“ отново обикаля България, за последен път с Диана Димитрова в ролята на Ирина. Харизматичната актриса, изградила изключително силен образ на героинята от любимия роман на българите, напуска България, за да продължи творческия си път в чужбина. Ето и спирките на „Тютюн“ от последното национално турне 2024 – Смолян на 20 юни, Батак на 22 юни, Правец на 24 юни и с кулминационен завършек - София, Театър „Българска армия“ на 25 юни.

Летните творчески ангажименти на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ завършва другият топ спектакъл на Бина Харалампиева „Под игото“, който, съдейки по големия зрителски интерес, положително ще запълни на 20 август и Летния театър във Варна.

TOP